Jaký vliv mají daňové sazby a zákony na hodnotu firmy a prodejní cenu?

Prodej firmy je často složitý proces, který vyžaduje odborné znalosti a zkušenosti. Vliv daňových sazeb a zákonů na hodnotu firmy a prodejní cenu je také důležitým faktorem, který by měl být při prodeji firmy také zvažován.

Důvody jsou jednoduché…

Daňové sazby mohou mít vliv na hodnotu firmy a prodejní cenu. Pokud jsou daňové sazby vysoké, sníží to hodnotu firmy, protože budou mít negativní dopad na ziskovost společnosti. Pokud totiž firma generuje zisk 1 milion korun ročně a daňová sazba je 19 %, pak bude muset zaplatit 190 000 korun na daních. Pokud by se daňová sazba zvýšila na 25 %, firma by musela zaplatit 250 000 korun daní a 60 000 Kč tak každý rok ze zisku firmy vypaří.

Na druhé straně, pokud jsou daňové sazby nízké, hodnotu firmy a prodejní cenu to může zvýšit. Pokud totiž firma generuje zisk 1 milion korun ročně a daňová sazba je 15 %, pak zaplatí v daních jen 150 000 korun. To znamená, že firma má každý rok o 40 000 Kč víc k dispozici (třeba na investice do budoucna) a může mít pro kupce vyšší hodnotu.

Dalším faktorem, který ovlivňuje hodnotu firmy a prodejní cenu, jsou daňové zákony, které se sice netýkají přímo daně z příjmů/zisku, ale mají dopad na to, kolik zůstane firmě v kase peněz. Když je např. daň z převodu nemovitostí nulová, nikoho netrápí. Jakmile ji ale zvednou, v řadě případů to z kupní ceny ukrajuje podíl, který mohl jinak skončit u prodávajícího.

Chystáte-li se tedy prodat svou firmu, sledujte i vývoj daňových sazeb a jejich odhadu do budoucna. Pokud se totiž daně zvýší, kupující budou nabízet za vaši firmu menší částky. A někdy je tedy lepší prodat dřív, než taková změna nastane.


Štítky

daňové dopady prodeje firmy


Může vás také zajímat...

Podívejte se na videoprůvodce "Jak udělat z vaší firmy atraktivní nevěstu... a prodat ji za maximum"